Köpeğimi Kısırlaştırmalı Mıyım?

Köpeğimi Kısırlaştırmalı Mıyım?

Pek çok pet sahiplerinin son yıllarda en çok araştırdığı konulardan biri köpeğimi kısırlaştırmalı mıyım sorusudur. Bilimsel gelişmelerin ışığında ve gelişen teknolojinin de yardımıyla artık evcil dostlarımız için neyin doğru neyin yanlış olduğuna karar vermek çok daha kolay hale geldi. Bu doğrultuda köpeklerin kısırlaştırılmasının doğru olup olmadığını değerli okurlarımız için yapılan akademik çalışmalar ışığında makalemizde anlatmaya çalışacağız. Kısırlaştırma ile ilgili toplumda oluşan yanlış algıları yok edecek ve köpeklerimiz için en doğru kararın verilmesine yardımcı olacağız.

Köpeğimi Kısırlaştırmalı Mıyım?

Köpeklerde Kısırlaştırmanın Faydaları

  • Yapılan akademik çalışmalar neticesinde kısırlaştırılmış köpekler kısırlaştırılmamış köpeklere oranla 1-3 yıl daha fazla yaşamaktadırlar.
  • Erkek köpeklerde testis kanserine yakalanma olasılığı sıfırlanıp prostat bezine bağlı hastalıkların ortaya çıkma olasılığı da minimum düzeye indirilmiş olur.
  • Plansız üreme neticesinde artan köpek popülasyonu ve bu popülasyona yeterli refah düzeyinin sağlanamaması, popülasyonun kontrol altına alınamaması.
  • Dişi köpeklerde görülen kızgınlığa (östrus) bağlı semptomlar ortadan kalkmış olacak. Dolayısıyla kanama döneminde ortamın kirlenmesi önlenmiş olacak.
  • Kısırlaştırılan köpekte evden kaçma, kaçarken travmalara maruz kalma (yüksekten düşme, trafik kazası gibi), hastalık taşıyıcı köpeklerle çiftleşerek hastalık kapma gibi durumlar engellenmiş olacak.
  • Dişi köpeklerde ovaryum (yumurtalık), rahim (uterus) ve meme kanseri riskleri sıfırlanacak ya da minimize olacak.
  • Çiftleşme içgüdüsü ortadan kalkacak ve bu içgüdünün sebep olduğu kavga ve yaralanma vakalarının önüne geçilmiş olacaktır.

Köpeğim Kısırlaştırılınca Kilo Alır Mı

Kısırlaştırma operasyonu, köpeklerin kilo almasında %30 oranında etkili olmaktadır ancak bu istatistik her kısırlaştırılan köpeğin kesinlikle kilo alacağı anlamına gelmez. Uygun bir beslenme programı ve yeterli egzersiz sayesinde köpeğinizin kilo almasını kolaylıkla önleyebilirsiniz. Kısırlaştırılmamış köpeklerin kızgınlık dönemlerinde çok daha hareketli olduklarını göz önünde bulunduracak olursak, bu hareketliliğin bir egzersiz gibi sayılabileceği ve köpeğinizi formda tutacağı aşikardır.

Ayrıca hipotiroidizm vakaları kısırlaştırılmış köpeklerde sıkça görülmekte ve köpeğinizin metabolizmasının yavaşlamasına neden olmaktadır. Dolayısıyla köpeğinizin kısırlaştırma operasyonundan sonra hareketliliğinin azalacağını göz önünde bulundurmalısınız. Azalan hareketlilikten kaynaklanan kilo alımlarının önüne geçmek için düzenli bir egzersiz programı uygulamalasınız. Köpeğinizin egzersiz programına ek olarak beslenme ve su tüketimine de dikkat etmelisiniz.

Kilo alımı ile birlikte artan yağlanmanın önüne geçebilmek adına enerji düzeyi düşük kısırlaştırılmış köpek mamalarını tercih etmelisiniz. İdrar yoğunluğunu azaltmak ve üriner sistem hastalıklarını engellemek için köpeğinizin su tüketimini de arttırmalısınız. Su tüketimini arttırmak için evin ya da odanın farklı yerlerine birkaç su kabı koymanız yeterli olacaktır. Çok sık vermemek kaydıyla konserve mama ile besleme yaparak da köpeğinizin su tüketimine %70-80 oranında su içeren bu mamalarla destek olabilirsiniz. Konserve mamalar özellikle fazla su tüketmeyen köpekler için ideal bir çözüm yöntemi olmaktadır.

Köpek Kısırlaştırmak Zararlı Mı?

Hayvan sahiplerinin köpek kısırlaştırma konusunda doğru bildiği pek çok yanlış vardır. Bu yanlışları aydınlatmak adına doğru zannedilen tüm yanlışları tek tek ele almak ve bilimsel verilerle somut örnekler sunmak hayvan sahiplerinin içini rahatlatacaktır. Hayvan sahipleri köpeklerini kısırlaştırdıklarında onların üreme haklarını ellerinden aldıklarını ve onun artık cinsel hiçbir yetisinin kalmayacağını düşünerek kısırlaştırmaya sıcak bakmamaktadırlar. Bu düşünce duygusal yaklaşıldığında her ne kadar doğru bir düşünce gibi görünse de bilimsel açıdan bakıldığında yanlış olduğu anlaşılmaktadır.

Köpeklerde çiftleşme davranışı temel bir içgüdü hareketidir. Eşey hormonlarının (üreme hormonları) köpek metabolizması üzerine yaptığı etkiler neticesinde köpekler çiftleşme davranışı sergilerler ve üreme içgüdülerinin gereklerini yerine getirmeye çalışırlar. Bu durumda kısırlaştırılmış bir köpeğin üreme hormonu salgılayamayacağını düşünürsek çiftleşme içgüdüsünün de ortadan kalkacağı aşikardır. Yaşamsal fonksiyonlarında herhangi bir kayıp ya da psikolojisinde herhangi bir bozukluk meydana gelmeyecektir.

Bazı köpek sahipleri de köpeklerini kısırlaştırdıklarında onların doğasına müdahale ettiklerini düşünmektedirler. Temelde doğru bir düşüncedir ancak zaten bir köpeğin bakım, besleme, sağlık ve barınma gibi ihtiyaçları sahipleri tarafından karşılandığı için doğaları çoktan bozulmuştur.

Köpeklerin bir kez doğum yaptıktan sonra kısırlaştırılmasının daha doğru olduğu yönündeki bilgiler/algılar da köpek sahiplerini yanıltmaktadır. Köpekler bir kez doğum yaptıktan sonra kısırlaştırılırsa daha sağlıklı olmazlar. Köpekler için en ideal kısırlaştırma zamanı ilk kızgınlık gösterdikleri zaman ya da cinsel erişkinliğe ulaşmadan önceki dönemdir. Bu sayede köpeğinizin daha uzun yaşama ve daha sağlıklı olma olasılığı artmaktadır.

Köpeklerde Kısırlaştırma Operasyonu

Köpeğini kısırlaştırmaya karar veren köpek sahipleri köpek kısırlaştırma operasyonunun nasıl yapıldığına, kısırlaştırma operasyonu sonrasında köpek bakımının ne şekilde yapılması gerektiğine dair bilgiler araştırmaktadır. Öncelikle köpek kısırlaştırma operasyonu hem dişi hem de erkek köpekler için gayet güvenli, tek seferlik ve sahada en çok uygulanan cerrahi girişimlerdendir.

Açık karın içi (abdominal) bir cerrahi girişim ile ameliyat yapılacağından, işinin uzmanı cerrahlara köpeğinizi emanet etmeniz büyük önem arz etmektedir. Ameliyat esnasında asepsi ve antisepsi kurallarının ihlali neticesinde her sene pek çok Peritonit (karın zarı iltihabı), Ovarian Remnant Sendrom (yumurtalık kalıntı sendromu) vakası meydana gelmektedir. Basit bir operasyon ciddi komplikasyonlara neden olup hayati riskler doğurabilmektedir.

Operasyon saatinden 12 saat önce köpeğinizin gıda alımını sonlandırmanız, 1 saat önce de su tüketimini engellemeniz gerekmektedir.

 

Köpek Kısırlaştırma Sonrası Bakım

Kısırlaştırma operasyonu esnasında uzman cerrahların titizliği kadar operasyon sonrasında köpek sahiplerinin bakımı da oldukça fazla önem arz etmektedir. Operasyonun ardından bakım, besleme, temizlik gibi konularda yeterli bilgiye sahip olmanız gerekmektedir.

Operasyonun ardından eğer köpeğinize hospitalizasyon gerekli görülmediyse ilk birkaç günü yeterince dinlenebileceği ve rahatsız edilmeyeceği bir ortamda geçirmek isteyecektir. Anestezinin etkisiyle halsiz hissedebilir ve yutkunmada problem yaşayabilir. Anestezik maddenin etkisiyle kusma problemi meydana gelirse yutkunma refleksindeki kayıplar sebebiyle mide içeriği akciğerlerine kaçabilir ve boğulmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle fazla rahatsız etmemek kaydıyla köpeğinizi belli aralıklarla kontrol etmelisiniz. Köpeğiniz tam anlamıyla kendine gelmeden gıda vermeyin. Kendine geldikten sonra da normal öğününün yarısı kadar besleme yaparak gün içinde azar azar besin takviyesiyle devam edebilirsiniz.

Operasyonun ardından köpeğiniz dikiş hattını yalamak/ısırmak isteyecektir. Bu da dikişlerin zarar görmesine, açılmasına ya da dikiş hattının mikrop kapmasına neden olabilir. Operasyondan sonra köpeğinize Elizabeth yakalık takmak dikiş hattının korunması için önemlidir. Köpeğinizin yakalıktan rahatsız olduğunu düşündüğünüzde onu rahat ettirmek için yakalığı çıkarmayın.

Dikiş hattını gün içerisinde birkaç kez kontrol etmelisiniz. Dikiş bölgesinde kızarıklık, şişlik ve akıntı olup olmadığının takip edilmesi de oldukça önemlidir. Operasyonu takiben birkaç gün kızarıklık ya da şişlik normal olsa da bu durumun devam etmesi normal olmayabilir. Özellikle akıntı olmamasına dikkat etmelisiniz. Bu tarz bir durumla karşılaştığınızda ya da dikiş hattında açılmalar tespit ettiğinizde veteriner hekiminizle görüşmeniz gerekmektedir. Dikiş hattına gün içerisinde birkaç kez pamuk yardımıyla tentürdiyot sürmelisiniz.

Operasyonun ardından minimum 10 gün boyunca köpeğinizi yıkamayın. 1 Hafta boyunca hareketlerini mümkün olduğunca kısıtlayın ve 1 haftanın sonunda hareket alanını kademeli olarak genişletin.

Umarım sizler için titizlikle hazırlamaya çalıştığımız Köpeğimi Kısırlaştırmalı Mıyım makalemiz yeterli olmuştur. Eğer kedi besleyen bir hayvan severseniz kedilerde kısırlaştırma makalemize de göz atarak konuyla ilgili detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Patili günler dileriz.

 

2 thoughts on “Köpeğimi Kısırlaştırmalı Mıyım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir