Kedilerde Kısırlaştırma

Kedilerde Kısırlaştırma

Kedilerde Kısırlaştırma, üreme içgüdüsünün ortadan kaldırılması, kedilerin sterilize edilmesi anlamına gelmektedir. Veteriner hekimler tarafından, gerekli asepsi ve antisepsi kuralları çerçevesinde yapılan bir operasyondur. Kedilerin ergenlik dönemine girip, çiftleşme davranışları sergilemeye başlaması ile birlikte yapılması tavsiye edilmektedir. Genel olarak yapılan en büyük hatalardan biri bir kere doğum yaptırıp sonrasında kısırlaştırma düşüncesidir ki bu durum hem doğan yavruların ne olacağı sorusunu hem de acaba annenin çiftleşme esnasında herhangi bir hastalığı kapıp kapmayacağı düşüncesini akıllara getirmelidir. Doğal ortamlarında yaşayan kediler, ergenliğe ulaşması ile birlikte üreme içgüdüleri gereği çiftleşmektedir. Fakat evlerde beslenen kediler ergenlik dönemlerine girmelerini takiben çiftleşemedikleri takdirde strese girmektedir. Aynı zamanda çiftleşebilmek için evden kaçma vakalarına da sıkça rastlanmaktadır. Evden kaçma neticesinde trafik kazaları, başka kediler ile kavgaya bağlı yaralanmalar, yüksekten atlayıp yaralanmalar da veteriner hekim kliniklerine sıkça getirilen vakalardır.

Kedilerde Kısırlaştırmanın Faydaları

 • Meme tümörü riski, 6 aylık yaştan önce kısırlaştırılmış dişi kedilerde %91, 1 yaşından önce kısırlaştırılmış dişilerde %86 oranında azalmaktadır.
 • Kısırlaştırılmış kedilerde cinsel yolla bulaşan hastalıkların önüne geçilmiş olur.
 • Plansız gebeliklerin önüne geçmek ve bakılamayacak yavruların meydana gelmesini engellemek için kısırlaştırma operasyonu oldukça önem arz etmektedir. Bu sayede sokağa terk edilmiş sahipsiz yavruların sayısının artmasının önüne geçilmiş olur.
 • Kızgınlık ile birlikte hem dişi kedilerin hem erkek kedilerin birbirleri ile kavga edip birbirlerini yaralama ihtimalleri ortadan kalkmaktadır.
 • Çiftleşme isteği ile birlikte evden kaçmaların, yola atlayıp araba çarpma vakalarının önüne geçilmiş olur.
 • Yüksek binalarda yaşayan kedilerin, binanın balkonundan atlayıp sakatlanma ve ölme riskleri azalmaktadır.
 • Kısırlaştırılmış kedilerin kısırlaştırılmamış kedilere oranla 3-5 yıl daha fazla yaşadığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
 • Rahim ve yumurtalık kanseri riskleri azalmaktadır. Özellikle ergenlik dönemi öncesinde yapılan kısırlaştırma operasyonları sayesinde bu riskler sıfıra inmektedir.
 • Erkek kedilerde testis kanseri ihtimali ve prostata bağlı hastalık riskleri azalmış olacaktır.
 • Erkek kedilerde ergenlik dönemi ile birlikte idrar püskürtme ve işaret bırakma davranışları başlamaktadır. Evin çeşitli noktalarına idrar püskürterek kötü kokulara neden olurlar. Kısırlaştırma operasyonu ile birlikte bu durum ortadan kalkmaktadır.

Kedilerde Kısırlaştırmanın Zararları

 • Kısırlaştırılan kedilerde metabolizma kısmen yavaşlamaktadır. Bu nedenle kısırlaştırma operasyonlarının ardından kedilerin egzersizlerine önem gösterilmeli, gıdaları da kısırlaştırılmış kedilere uygun gıdalar olmalıdır. Bu kritere dikkat edilmediği takdirde kısırlaştırılan kedilerin kilo aldığına şahit olabilirsiniz.

Kediler Ne Zaman Kısırlaştırılmalı

Kedilerde kısırlaştırma dönemi için temel prensip ergenliğin (puberta) başlaması ve kızgınlık belirtilerinin gözlemlenmesidir. Hem erkek kediler hem de dişi kediler için belirtiler ortaya çıkmadan önce kısırlaştırma operasyonunun yapılması en doğru dönem olarak ifade edilebilir.

Dişi kediler için ideal kısırlaştırma yaşı 5,5-6 aylık yaş olarak belirlenmiştir ancak 3 aylık yaştan itibaren kısırlaştırma operasyonlarının yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Erkek kediler ideal kısırlaştırma dönemi 6-7 aylık yaş olarak belirlenmiştir.

Erkek Kedilerde Kızgınlık Belirtileri

 • Erkek kediler dişi kedilerin aksine yılın her zamanı çiftleşmeye hazırdır. Ergenlik döneminden itibaren erkek kedilerde rutin çiftleşme davranışları gözlemlenmektedir.
 • Erkek kedilerde en belirgin kızgınlık belirtisi idrar püskürtme davranışıdır. Bu noktada idrar yapma ile idrar püskürtmeyi birbirine karıştırmamak gerekir. İdrar yapma pozisyonu ile idrar püskürtme pozisyonu arasında fark vardır ve idrar püskürtme genelde çok az miktarda idrarın püskürtülmesi şeklinde gerçekleştirilmektedir. Genellikle oda içerisindeki nesnelere ya da duvara püskürtme şeklinde olur.

Dişi Kedilerde Kızgınlık Belirtileri

 • Dişi kediler erkek kediler gibi yılın her zamanı çiftleşmeye hazır değildir. Yılda en az 3 kez hormonların etkisi ile birlikte kızgınlık göstermeye başlarlar. Her kedide süresi farklılık göstermek ile birlikte ortalama 10 gün kadar sürmektedir. Bu dönemde dişi kedilerde bir takım davranış değişiklikleri meydana gelmektedir.
 • Vokalizasyon (Ses çıkarma) olarak adlandırdığımız durum görülmeye başlar. Bu durum dişi kedinin normalden çok daha yüksek sesler çıkarmasıdır. İlk defa kedi besleyen hayvan sahiplerinin bu durumda telaşa kapılıp kedilerinde bir hastalığın meydana geldiği ya da canının yandığı düşüncesi uyanmaktadır.
 • Rolling hareketi olarak adlandırdığımız yerde yuvalanma ve taklalar atma hareketi gözlemlenmektedir. Aynı zamanda sürtünme hareketi de sık sık gözlemlenmektedir.
 • Çiftleşme isteğine bağlı olarak kalçanın yukarı kaldırılması suretiyle çiftleşme pozisyonu aldıkları görülür.
 • Kuyruğun yana çekilmesi ve genital bölgenin çiftleşmek için açılması.
 • Bazı durumlarda iştah kaybı.
 • Çiftleşmek isteyen erkek kediyi kabul etme.
 • Belin kambur bir hal alıp garip yürüyüşler sergilenmesi.

Erkek Kedilerde Kısırlaştırma

Erkek kedilerde kısırlaştırma operasyonu dişi kedilere nazaran daha kolay bir operasyondur. Dışarıdan testislerin alınması ile gerçekleştirilen kısırlaştırma operasyonu ortalama 1 saat sürmektedir.

Dişi Kedilerde Kısırlaştırma

Dişi kedilerde kısırlaştırma operasyonu erkek kedilere nazaran daha zordur. Karnın açılması suretiyle gerçekleştirilen tam bir operasyondur. Kedinin  bölgesi tıraş edilip bölgenin sterilizasyonu tamamlandıktan sonra karnından bir kesi açılır ve operasyon icra edilir. Ameliyat sonrası dişi kedilerin kendine gelmesi erkek kedilere oranla daha uzun sürmektedir. Ameliyat süresi de erkek kedilere nazaran ortalama 2 saat daha fazla sürmektedir.

4 thoughts on “Kedilerde Kısırlaştırma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir