Su Kaplumbağalarında Kış Uykusu

Su Kaplumbağalarında Kış Uykusu

Su Kaplumbağalarında Kış Uykusu Evde bakılabilecek sevimli dostlarımız arasında en fazla tercih edilenlerden biri de su kaplumbağalarıdır. Su kaplumbağası beslemeye karar veren ya da hali hazırda besleyen takipçilerimizin en çok merak ettiği konu, kış uykusu dediğimiz hibernasyon durumudur. Pek çok kişi tarafından tam olarak ne olduğu bilinmeyen hibernasyon fizyolojisi bu içgüdüye sahip hayvanların belirli dönemlerde gerçekleştirdikleri yaşamsal faaliyetlerden biridir.

Genel anlamda su kaplumbağalarında rastladığımız kış uykusu, Kasım-Mart dönemine girilirken görülmektedir. Su kaplumbağaları bu aylarda içgüdüleri gereği metabolizmalarını yavaşlatarak değişen hava ve diğer koşullarda hayatta kalmaya çalışırlar.

 

Kış Uykusu (Hibernasyon) Nedir?

Kış uykusu, kurak geçen ya da tam tersine soğuk geçen hava koşullarına karşı canlıların bir adaptasyon şeklidir. Bu sayede olumsuz şartlara karşı hayatta kalabilirler. Hayatta kalabilmek için metabolizmalarını yavaşlatırlar. Metabolizmalarını yavaşlattıklarında kalp atım sayıları düşer, soluk alıp verme sayısı azalır, vücut sıcaklıkları da fizyolojik değerlerin altına iner. Aslında kış uykusu etrafımıza bir göz attığımızda pek çok örneği ile karşımıza çıkmaktadır. Sonbaharda ağaçların yaprak dökmesi, ilkbaharda tekrar çiçek açmaları ve yaprak çıkarmaları bunun en bariz örneklerinden birisidir.

Hayvanlar Neden Kış Uykusuna Yatar?

Bitki ve hayvanların kış uykusuna yatmaları tamamen rastlantısal bir olay değildir. Belli sebepleri vardır. Bitkilerin hayatta kalmaları için türe göre değişmekle birlikte farklı oranlarda güneş ışığına ihtiyaçları vardır. Güneş ışığını yeterli oranda alamayacakları dönemlerde kış uykusuna geçerler ki bu durum hayvanları da etkiler. Bitkisel gıdalarla beslenen canlıların besin kaynakları azaldığı için bu canlılar metabolizmalarını yavaşlatmak zorunda kalırlar. Aynı zamanda kış uykusuna yatan hayvanlar ile beslenen diğer hayvanlar da bu besin zincirinin bir parçası oldukları için onların da avlayacakları hayvanlar kış uykusunda olduğu için besin bulamayacakları için onlar da kış uykusuna yatmak zorunda kalırlar.

Kış uykusuna yatmanın temel sebepleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Bu dönemlerde mevsimsel olarak sıcaklık değerlerinin azalması
  • Hayatta kalmaları için gerekli olan besinlere ulaşımın bu dönemde oldukça zor olması

Evde Beslenen Su Kaplumbağalarında Kış Uykusu Görülür Mü?

Doğal yaşam ortamlarından uzaklaşan su kaplumbağaları ev ortamında bile olsa içgüdüleri gereği kış uykusuna yatmayı sürdürürler. Pek çok su kaplumbağası besleyen ev sakinlerinin bu durumu tam olarak algılayamayıp kaplumbağanın öldüğünü zannetmelerine yol açmaktadır. Öte yandan kış uykusuna hazırlanan su kaplumbağalarına uygun ortamın hazırlanmaması da kış uykusu esnasında ölümlerin görülmesine sebebiyet verebilmektedir.

 

Diğer su canlıları ile ilgili içeriklerimize de göz atmak ister misiniz?

Lepistes Balığı Üretimi nasıl yapılır? Öğrenmek için tıklayınız.

Japon Balığı Üretimi nasıl yapılır? Öğrenmek için tıklayınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir