Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu. (Budgerigar – Parakeet) ülkemizde en çok beslenen kanatlılardan biridir. Papağan ailesinin bir üyesidir. Anavatanı Avustralya’dır. Yaklaşık 18 cm uzunluğa ve 30-40 gr ağırlığa ulaşabilirler. Ortalama yaşam süreleri 5-12 senedir. Erkeklerin cere rengi açık/koyu mavi, dişilerin cere rengi beyaz ve beyaza yakın tonlardır. Baskın tüy rengi yeşil-sarıdır. Çok sıcak kanlı hayvanlardır ve ev sakinleri ile kolayca uyum sağlayabilirler. Muhabbet kuşu olarak adlandırılmalarının sebebi bir araya geldiklerinde birbirleri ile sürekli konuşmalarıdır. Dolayısıyla muhabbet kuşunuz kafeste yalnız yaşıyorsa onunla ilgilenmediğiniz takdirde strese girebilir. Muhabbet kuşları etraftan duydukları değişik sesleri taklit edebilme yeteneğine sahiptirler. Özellikle erkek muhabbet kuşları iyi bir eğitimle konuşabilmektedirler.

Muhabbet Kuşu Bakımı

Beslenme şekilleri otçul olan canlılardır. Doğal yaşamlarında tükettikleri besin zinciri oldukça çeşitlidir fakat evcil muhabbet kuşları genelde tohumda darı ve tohum ağırlıklı satılan hazır yemler ile beslenmektedirler. Muhabbet kuşlarının beslenmesinde besin çeşitliliğini arttırarak doğal yaşamlarına yakın seviyede zengin içerikli menüler oluşturmak onları daha sağlıklı ve neşeli hale getirecektir. Besin çeşitliliğini arttırırken dikkat etmeniz gereken husus, onlar için zararlı olan besinleri yedirmemektir.

Muhabbet Kuşu Çeşitleri

Muhabbet KuşuAçık Yeşil

Muhabbet kuşlarının doğal hayattaki ırkıdır. Adından da belli olacağı üzere açık-yeşil renkli tüy yapısına sahiptirler. Vücut uzunlukları 18 cm civarındadır. Kısa ve net kelimeleri konuşma yeteneği en iyi olan muhabbet kuşu çeşitidir.

 

 

 

Muhabbet KuşuJumbo (Show – Şov – İngiliz – Hollanda)

Tüy rengi bakımından açık-yeşil muhabbet kuşlarına çok benzerler fakat vücut yapısı ve cüsse olarak daha büyüktürler. Ortalama 24 cm uzunluğa ulaşabilirler. Başları daha büyük, döş kısmı daha iridir. İbik dediğimiz bölgedeki tüyler normal muhabbet kuşuna göre daha uzundur. 1 yaşını doldurduktan sonra cere üstündeki tüyler gagaya doğru uzamakta, gözleri içeri gömülü bir görünüm kazanmaktadır.

 

 

Muhabbet KuşuAlbino

Albinolar hayvanlar aleminin diğer üyelerinde olduğu gibi muhabbet kuşlarında da beyaz tüylü ve kırmızı gözlüdür. Veteriner hekimler albinolara tavşan kuş da demektedirler. Genelde albino olarak doğan muhabbet kuşlarının %90’ı dişidir. Tüy renklerinden dolayı deri hastalıları görülme riski yüksektir.

Muhabbet KuşuLutino

Saf sarı renkli muhabbet kuşlarıdır. Kanat maske ve gövde kısımları tamamen sarı renktedir. Yanak renkleri gümüşi beyaz, ayakları pembe, gagası turuncu, kuyruk tüyleri sarı-beyaz, gözleri kırmızı renktedir.

 

 

 

 

Muhabbet KuşuGri Kanatlı Gök Mavisi

Göğüs ve döş kısmı mavi, kanatları gri renkte olduğu için bu isimle anılmaktadırlar. Başının üst bölümünde yatay siyah çizgiler görülebilir. Albino ırka olan yakınlıkları ile bilinirler. Boyları 18-19 cm civarındadır.

 

 

 

 

Muhabbet KuşuGri Muhabbet Kuşu

Kuyruk bölümüne doğru inildikçe açılan gri renkte döşü vardır. Agresif yapılı bir kuş ırkıdır. Eğitilmeleri diğer ırklara oranla daha zordur. Ortalama 18 cm boy uzunlukları vardır.

 

 

 

 

 

 

Muhabbet KuşuPatagonya (Pakistan)

Pakistan ırkı muhabbet kuşları diğer ırk muhabbet kuşlarına oranla çok daha küçük cüssededirler. Vücutları ortalama bir serçe kadardır. Yetiştiriciliği ülkemizde çok yaygın değildir. Genel olarak ülkemize kaçak yollar ile sokulmaktadırlar.

 

 

 

 

 

Muhabbet KuşuÇekoslavak (Çek)

Kanat ve kuyruk tüylerinin uzunluğu ile meşhur bir ırktır. İnce uzun bir vücut yapısına sahiptirler. Vücut uzunlukları normal bir muhabbet kuşuna kıyasla daha fazladır.

 

 

 

 

 

 

Opal Dominant Benekli

Gözlerinde beyaz göz halkaları olan bu ırkın beyaz göz halkaları olgun kuşların çekinik eşdeğerlerinden ayırt edilmesine olanak sağlar. Maske yapısında dominant benekler vardır ve bu benekler her iki yanakta uç noktaya kadar uzanmaktadır. Tüy rengi olarak koyu gri, yeşil ve zeytuni renkler hakimdir. Boyları ortalama 18 cm’dir.

 

 

 

 

 

Payetli Açık Yeşil

Diğer ırklardan ayıran en temel özelliği harelerinin açık yeşil oluşudur. Vücudunun geri kalan kısmındaki tüyler farklı renklerde olabilir. Pet-shop’larda bulmak oldukça zordur.

 

 

 

 

 

Resesif Benekli Mor

Menekşe rengi tüy rengi ile hobicilerin en çok ilgisini çeken ırklardan biridir. Sağlam bir ışık kaynağı ile bakıldığında gözlerinin mor olduğu görülmektedir. Uzunlukları da ortalama 18 cm civarındadır.

 

 

 

 

 

 

 

Tepeli Opal Kobatlı

Bir mutasyon sonrası ortaya çıkmıştır. Üreme potansiyeli oldukça yüksek olan bu ırkın en belirgin özelliği adından da anlaılacağı üzere tepeli oluşudur.

Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı

Muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı yapabilmek için öncelikle muhabbet kuşunuzun ırkını biliyor olmanız gerekmektedir. Muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı cere kısmından yapılmaktadır. Cere kısmı rengine göre yapılan cinsiyet ayrımı her ırkta farklı kriterlere göre belirlenmektedir. Bu nedenle cinsiyet ayrımı için ırklara özgü detayları tek tek ele almakta fayda vardır.

Açık yeşil cinsiyet ayrımı: Dişilerinde cere rengi kahverengidir. Erkeklerinde ise maviden koyu maviye değişen cere yapısı mevcuttur.

Jumbo cinsiyet ayrımı: Erkeklerin cereleri mavi renkli, dişilerin cereleri pembe tonlarındadır.

Albino cinsiyet ayrımı: Diğer muhabbet kuşlarının cere renginin aksine erkekleri pembe soluk renkli cereye sahipken dişileri ise koyu kahverengiden sarımsı kahverengiye, açık beyazdan kirli beyaza değişkenlik gösteren cereye sahiptir.

Lutino cinsiyet ayrımı: Dişilerinde cere rengi kahverengidir. Erkeklerde ise cere rengi pembe ya da mordur.

Gri kanatlı gök mavisi cinsiyet ayrımı: Dişilerde açık veya soluk renkli cere yapısı, erkeklerde maviden koyu maviye kadar değişen tonlarda cere yapısı mevcuttur.

Gri muhabbet kuşu cinsiyet ayrımı: Dişilerin cereleri kahverengi yapıdadır.

Pakistan cinsiyet ayrımı: Dişilerin cereleri kahverengi yapıdadır.

Çek cinsiyet ayrımı: Dişilerin cereleri kahverengi yapıdadır.

Opal dominant benekli cinsiyet ayrımı: Dişilerin cereleri kahverengi yapıdadır.

Payetli açık yeşil cinsiyet ayrımı: Dişilerin cereleri kahverengi yapıdadır.

resesif benekli mor cinsiyet ayrımı: Dişilerinde cere rengi kahverengidir.

Tepeli opal kobatlı cinsiyet ayrımı: Dişilerde cere kahverengi yapıdadır.

 

2 thoughts on “Muhabbet Kuşu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir