Muhabbet Kuşu İçin Pratik Mama Tarifleri

Muhabbet Kuşu İçin Pratik Mama Tarifleri

Tüm hayvanlar doğal ortamlarında günlük almaları gereken besin öğelerini almaktadırlar. Ancak evde beslenen canlılar beslenme konusunda sahiplerine mahkum olduğu için tek tip beslemeye maruz kalabilmektedirler. Bu nedenle hayvan severler, evde besledikleri can dostları için besin çeşitliliğini arttırmak adına pratik mama tarifleri araştırması yapmaktadır. Biz de bugünkü makalemizde sevgili hayvan severler için Muhabbet Kuşu İçin Pratik Mama Tarifleri konusunu ele alacağız. Muhabbet kuşlarının günlük besin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hazırlanmış tariflerimiz sizlerle…

Öncelikle muhabbet kuşu yem tariflerimize başlamadan muhabbet kuşlarının sindirim sistemlerine değinmekte fayda var. Zira sindirim sistemlerini tam olarak anlamadan hangi besin maddesinin neden verildiğini, ne oranda verildiğini ya da tanelerin büyüklüğünün neden önemli olduğunu bilmeden mama hazırlamak, sindirim problemlerine bağlı hastalıklara neden olabilir.

Muhabbet Kuşu Sindirim Sistemi

 • Gaga: Kuşlarda çok çeşitli gaga yapıları mevcuttur. Beslenme biçimine göre muhabbet kuşları tohum kıran kuşlar olarak adlandırılırlar. Gagaları da tohum kırmaya yönelik gelişmiştir.
 • Dil: Muhabbet kuşlarında dilin tat alma duyusu çok gelişmemiştir. Daha çok kassel bir yapıda olan dil, besin ve nesneleri tanımlamak için kullanılmaktadır.
 • Kursak: Muhabbet kuşlarında çiğneme faaliyeti görülmez. Ağızla alınan besinler hızla yutularak kursak adı verilen yapıya aktarılır. Kursak fonksiyonel olarak besinlerin depolanmasını ve yavaş yavaş bezsel mideye (ProventriculusÖn mide) taşınmasını sağlamaktadır. Kuşlarda bu yapı, fazla besin bulmaları durumunda besini stoklamalarını sağlamaktadır. Aynı zamanda tohum kıran kuşların yavrularını besleyebilmesi için tohumun yumuşatıldığı organdır. Burada tohumlar yumuşatıldıktan sonra kusma hareketi ile yavrulara verilir.
 • Bezsel Mide: Bezsel mide adından da anlaşılacağı üzere besinlerin sindirimi için gerekli HCl asidinin ve proteinlerin parçalanması için gerekli olan pepsinojen enziminin salgılandığı bezlerin yer aldığı midedir. Besinler bu kısımdan sonra kassel mideye (Taşlık – Ventriculus) aktarılır.
 • Kassel Mide: Taşlık olarak da adlandırılan kassel midede şiddetli kasılmalar sayesinde besinler güçlü bir şekilde öğütülür. Aynı zamanda bu mide kısmında bezler de bulunmaktadır. Proteolitik sindirimin ilk başladığı yer kassel midedir.
 • İnce Bağırsak: İnce bağırsaklar evcil memelilerde olduğu gibi esas kimyasal sindirimin olduğu ve sindirilen besinlerin emiliminin gerçekleştiği organdır.
 • Kalın Bağırsak: Fonksiyonel olarak suyun ve vitaminlerin emiliminin gerçekleştiği organdır. Buradan sonra besinlerin sindiriminden geri kalan atıklar cloaca (Kloaka) vasıtasıyla vücuttan uzaklaştırılmaktadır.
 • Kloaka: : Kuşlarda dışkı, yumurta ve idrarın (ürik asit kristalleri) vücuttan uzaklaştırıldığı kısımdır.

Muhabbet kuşlarının sindirim sistemlerinin anatomik yapısı özet olarak bu şekildedir. Gerek gaga yapıları gerekse de sindirim kanalının geneli itibariyle muhabbet kuşlarına pelet tarzı yemler hazırlayarak yedirmek en doğru seçim olacaktır. Pelet yemlere ilave olarak günlük vitamin ve mineral ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına taze meyve ve sebzeler yedirmek sağlıklı bir yaşam sürmelerini sağlayacaktır. Aksi takdirde yetersiz beslenme sonucu mutsuz olacaklar ve bu da bağışıklık sistemlerinin zayıflayıp hastalıklara yakalanma risklerini arttıracaktır. Aynı zamanda fiziksel görünüşlerinde de halsizliğe, tüylerinde cansızlığa ve keratinize yapılarında (gaga,tırnak vb) bakımsız bir görünüme sebep olacaktır.

Hazır olarak aldığınız ya da evinizde kendi yöntemleriniz ile yaptığınız yemlerin taze olmasına da dikkat etmelisiniz. Ortamın nemine ve diğer saklama koşullarına bağlı olarak yemlerin tazeliğini yitirmesi, mantara bağlı enfeksiyonlardan zehirlenmelere kadar pek çok ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Muhabbet Kuşları Ne Yer

Muhabbet kuşları bitkisel gıdalarla beslenmesi gereken otçul canlılardır. Hayvansal kökenli gıdaların yedirilmemesi (yumurta gibi istisnalar hariç) tavsiye edilmektedir.

Muhabbet kuşunun bir öğününde bulunması gereken besin oranları;

 • %20-25 oranında yüksek kaliteli tohum içeriği
 • %40 oranında filizlendirilmiş tohum içeriği
 • %40 oranında meyve ve sebze (yeterli vitamin ve mineral içeriğini sağlayacak kombinasyonu yapmak önemli)

Dipnotlar:

 • Meyve ile besleme yapıldıktan sonra dışkı kıvamı biraz daha sıvı olabilir. Önemli bir durum değildir. İshalle karıştırılmamalıdır.
 • Hazırlayacağınız mama pişirilerek verilecekse yüksek ısı uygulamamanız gerekmektedir. Mamada kararma olmamasına dikkat ediniz. Ayrıca ısıl işlem sonrasında mamadaki vitaminlerde denaturasyon (doğal yapının bozulması) meydana geleceği için pişirme işleminden sonra vitamin ağırlıklı meyve sebzeyi mamaya ilave etmekte fayda vardır.

 

1- Yüksek Proteinli Muhabbet Kuşu Mamaları

Yüksek proteinli muhabbet kuşu yemleri daha çok kuluçkadan çıkan yavruların büyüme ve gelişmeleri için hazırlanması gereken mamalardır. Aynı zamanda gelişim geriliği bulunan, yetersiz beslendiği düşünülen muhabbet kuşları için de hazırlanması tavsiye edilmektedir.

Muhabbet Kuşu İçin Pratik Mama Tarifleri

 • Yumurtalı Mama

Kullanılacak Malzemeler:

1 Adet Haşlanmış Yumurta (Kabuğu ile birlikte)

2-3 Adet Bebe Bisküvisi

Orta Büyüklükte Bir Havucun Yarısı

100 Gr Kadar İrmik

100 Gr Kadar Mısır Unu

Hazırlanışı: Haşlanmış yumurta ve diğer malzemeler bir blender yardımıyla iyice karıştırılır. Karıştırma işlemi tamamlandığında mama kabına koyarak servis edilebilir. Kuşunuz için daha önce aldığınız ballı kraker gibi (bal kullanıldığından emin olmadığınız krakerleri kesinlikle almayınız) ürünlerden geriye kalan çöp sapları varsa, hazırladığınız karışımı bu sapa kraker gibi sıkıştırarak da servis edebilirsiniz. Tercih size kalmış.

2- Yüksek Vitaminli Muhabbet Kuşu Mamaları

Yüksek vitaminli muhabbet kuşu yemleri daha çok kış aylarının başlaması ile birlikte takviye olarak hazırlanması gereken mamalardır. Ayrıca her vitamin ve mineral çeşidi için ayrı ayrı ortaya çıkmaya başlayan semptomlara ( Vitamin A eksikliğinde tüylerde cansızlık, kalsiyum mineralinin eksikliğinde raşitizm ve osteomalazi gibi) bakılarak da gerekli görüldüğü durumlarda ilgili vitaminleri içeren meyve ve sebzeler ilave edilerek mamalar hazırlanmalıdır.

Muhabbet Kuşu İçin Pratik Mama Tarifleri

C Vitaminince Zengin Tere ve Rokalı Muhabbet Kuşu Maması

Malzemeler:

100 Gr Kadar Yulaf

100 Gr Kadar İrmik

1 Adet Haşlanmış Yumurta (Kabuğuyla)

Birkaç Yaprak Roka

Birkaç Yaprak Tere

Bir Adet Ceviz

Birkaç Adet Nar Çiçeği

 

Hazırlanışı: Ceviz ezilir. Ardından tere ve roka tercihen küçük parçalara ayrılabilir. Yumurta da kabuğuyla birlikte iyice ezildikten sonra tüm malzemeler bir araya getirilir ve blender yardımıyla iyice karıştırılır. Mama kabına koyularak servis edilir.

3-Yüksek Enerjili Muhabbet Kuşu Mamaları

Yüksek enerjili muhabbet kuşu yemleri soğuk kış aylarının başlaması ile birlikte metabolizmaları için gereklidir. Kış ayları ile birlikte vücut sıcaklıklarını dengeli tutabilmeleri açısından öğündeki enerji miktarı yüksek gıdaları arttırmak gerekir. Bunun dışında hiperaktivite özelliği bulunan kuşlarda enerji kaybına bağlı olarak meydana gelebilecek zayıflıkların önüne geçmek için de öğündeki enerji miktarını arttırmakta fayda vardır.

Ballı Mama Tarifi

Kullanılacak Malzemeler:

50 Gr Kadar Buğday İrmiği

50 Gr Kadar Yulaf Kepeği

30 Gr Kadar Galeta Unu

30 Gr Kadar Ak Darı

Bal

Bir Yaprak Marul

Orta Boy Havucun Yarısı

Yumurtlama Döneminde Mamaya ‘Kalamar Kemiği Unu’ da Katabilirsiniz.

Hazırlanışı: Marulu küçük parçalara bölerek mamayı hazırlamaya başlayabiliriz. Sonrasında havucu rendelememiz gerekecek. Marul ve havucu hazırladıktan sonra bal hariç diğer besin öğelerimizi blender yardımıyla karıştırmalıyız. Karışım tamamen homojen olduktan sonra balı ilave ederek karışımımızı kraker şekline getirmemiz gerekecek. Bunun için daha önceden kullanmış olduğumuz bir kraker sapı varsa hazırladığımız mama karışımını sapa presleyerek kraker halini aldırmalıyız. Bu şekilde kuşumuza servis edebiliriz.

One thought on “Muhabbet Kuşu İçin Pratik Mama Tarifleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir