Lepistes Balığı Üretimi

Lepistes Balığı Üretimi

Lepistes Balığı Üretimi Lepistes balıkları, hobiye ilk adım atan balık severlerin hiç şüphesiz ilk besledikleri balıklardan biridir. Canlı doğuranlar grubunda yer alan lepistes balıkları, renkleri, hareketli halleri ve minik sevimli yavruları ile oldukça popüler su canlılarındandır. Kolay beslenmelerinin yanında hızlı üremeleri ve üremelerinde fazla zahmet çıkarmamaları akvaristler açısından önemli bir kriterdir.

Amatör akvaristlerin üretim için ilk tercihlerinden biri olan lepisteslerin yaşama ve üreme koşullarını sağlamak da hiç şüphesiz diğer su canlılarına nazaran çok daha kolaydır.

Damızlık Lepistes Seçimi

Lepistes üretmeye karar verdiyseniz, bu yazımız sizler için başlangıç seviyesinde yeterli bir kaynak olacaktır diye umuyoruz. Damızlık lepistes seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar;

  • Canlı, diri ve hareketli görünen damızlıkları seçmeye özen gösterin.
  • Renklerinin parlak olmasına dikkat edin.
  • F0 ya da F1 meraklısı değilseniz genetik varyansın sonraki bireylerde de çeşitlilik göstermesi için ırk ve renk çeşitliliğini arttırmaya çalışın. Bu durum doğan yavrularda genetik kusurların meydana gelmesini engellemektedir. Saf ırkların sürekli birbirleri ile çaprazlanması sonucu akrabalık oranı artmakta ve bu da yeni doğan yavruların genetik kusurlu (eğri omurga gibi) doğmasına sebep olmaktadır.
  • Üretimin devamlılığının sağlanabilmesi ve çokça kez yavru alınabilmesi için genç damızlıkları seçmeye çalışın.
  • Yaşı ilerlemiş, pek çok kez doğum yapmış dişileri damızlık olarak seçmekten kaçının. Unutmayın ki alacağınız karnı dolu lepistesin birkaç kez çok yavru verip ölmesindense genç damızlık alıp pek çok kez doğum yaptırıp üretimin devamlılığını sağlamak daha mantıklı olacaktır.
  • Damızlık seçimi yaparken erkek ve dişi oranına da gerek tankınızın büyüklüğü gerekse de erkek ve dişilerin kalitesine göre değişmekle beraber 3 dişiye 1 erkek olacak şekilde seçim yapın. Tankınız yeterince büyük değilse erkek başına düşen dişi miktarı arttıkça çiftleşmekten ve kovalanmaktan yorulan dişiler için hastalıklar ve ölüm kaçınılmaz olacaktır. Dişi sayısı arttıkça erkeğin ilgisi dağılacak ve tek bir dişiyi kovalamaktan vazgeçecektir. Bu da dişilerin dinlenmesine olanak sağlayacaktır.

Lepistes Üretimi İçin İdeal Akvaryum

Lepistes üretimi için minimal akvaryum hacmi 25-50 litre aralığında olmalıdır. Amaç hobi ise tek bir tank ile yetinebilirsiniz. Ancak amacınız üretim yapmak ise yavruların yenmesini engellemek ve dişilere stressiz doğum yaptırmak adına birkaç akvaryuma daha ihtiyaç duyabilirsiniz.

Yavrular için oluşturulacak tankta üretime uygun pipo filtreler kullanmanız gerekmektedir. Yeni doğan yavruların henüz akıntıya karşı koyacak kadar güçleri olmadığı için bu tip filtreler dışında kullanacağınız filtreler yavrularınızın akıntıya kapılmasına, yorulup ölmesine ya da motor kısmına kaçmasına sebep olabilir.

Yavru lepisteslerinizi anaçlardan ayırmayı tercih etmiyorsanız, ana tankta bol bitkili bir ortam oluşturmalısınız. Bitkiler sayesinde yavrular anaçlardan kaçacak ve yem olmayacaklar. Bilindiği üzere lepistesler yavrularını yem olarak tercih edebilen canlılardır ve hiçbir üretici bu durumu yaşamak istemez. Zeminde de kum kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Yavruların kaçının sağ kaldığı, zeminin ne kadar kirlendiği kum olmayan akvaryumlarda daha iyi gözlenmektedir.

Lepistes Üretimi İçin Optimum Koşullar

Lepistes balıkları için optimum su sıcaklığı 25-27 derece olarak ölçülmüştür. Su sıcaklığının 25 derecenin altına düştüğü durumlarda yavruların kuluçka süreleri uzamaktadır. Aynı zamanda sıcaklığın azaldığı durumlarda balıkların hastalanma riskleri de artmaktadır.

Pek çok balık gibi optimum sıcaklık koşullarının sağlanması ile birlikte bu sıcaklığın olabildiğince sabit kalması da hayati önem arz etmektedir. Ani sıcaklık değişimleri balıklarınızın ölmesine sebep olabilir.

 

2 thoughts on “Lepistes Balığı Üretimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir