Kediler Yıkanır Mı?

Kediler Yıkanır Mı?

Kediler Yıkanır Mı? Kedi sahiplerinin sıkça sorduğu sorulardan biri ‘kediler yıkanır mı’ sorusudur. Bu konuyu makalemizde uzun uzun anlatalım istedik. Kedi sahiplenen hayvan severlerin ilk olarak yaptıkları yanlış dışarıdan gelen kedinin pis olduğunu düşünerek onu yıkamalarıdır. Kedilerde içgüdüsel olarak kendilerini sürekli temizlerler. Steril olan dilleri sayesinde yalanmak suretiyle sürekli kendilerini temizleyen kediler, kedi sahiplerinin tahmin ettiğinden çok daha temiz canlılardır. Kedilerin dillerinde papilla adı verilen tomurcuklar bulunur. Bu papillalar anatomik olarak bir piranhanın dişleri gibi ters yapıdadır. Bu kusursuz yapı sayesinde kıllarını yalarken hem tarama işlemi yapmış olurlar hem de kıllar üzerindeki leke ve pire gibi parazitleri kolaylıkla uzaklaştırabilirler. Peki kedilerimizi hiç mi yıkamayacağız? Elbette ki mecbur kaldığımız durumlarda kedilerimizi yıkayabiliriz ancak dediğimiz gibi çok mecbur kalınması halinde yıkama işlemi yapılmalı.

Kediler Ne Zaman Yıkanır?

Kediler gün içerisinde sık sık kendilerini yalayarak temizlerler. Rutin olarak yaptıkları bu temizlik faaliyetine ek olarak;

 • Kendilerini yaladıklarında kıllarında onlara zarar verecek herhangi bir zararlı madde varsa,
 • Kendi çabalarıyla temizleyemeyecekleri zift bulaşması vb inatçı kirler varsa,
 • Kıllarının herhangi bir kimyasal madde ile teması olduysa

kedilerimizin temizlik görevini üstlenmemiz gerekebilir. Bunun haricindeki durumlarda yıkamaktan kesinlikle kaçınılmalıdır.

Kedi Yıkamanın Zararları Nelerdir?

 • Kediler sudan hoşlanan canlılar değildir. İstisnai olarak Van kedileri suyu sevebilirler ancak istisnalar kuralı bozmaz. Dolayısıyla sudan hoşlanmadıkları halde kedileri zorla yıkamaya çalışmak onları strese sokacak ve bu stres bağışıklık sistemlerinin zayıflamasına, sonrasında da hastalıklara karşı dirençsiz hale gelmelerine yol açacaktır.
 • Kedilerin derilerinde bulunan yağ tabakası, yıkama sonucunda zarar görür. Vücudun hastalıklara karşı doğal savunma mekanizmalarından biri olan ve bir bariyer gibi zararlı mikroorganizmalara karşı koruyan bu yağ tabakasının incelmesi, kedinizi hastalıklara karşı daha korumasız hale getirebilir. Bu durum tahriş, egzama ve diğer deri hastalıklarını beraberinde getirebilir.
 • Kedilerin sudan hoşlanmamaları, yıkarken zorluk çıkarmalarına sebep olmaktadır. Sudan korkarak kaçmaya çalışan kedilerin atlama gibi ani reflekslerle kendilerini yaralayabilmeleri mümkündür. Hele ki etrafta zarar verebilecek nesneler de var ise yıkanmalar çoğunlukla yaralanma ile sonuçlanacaktır.

 • Kedileri zorla yıkamaya çalışmak onların psikolojisi açısından da olumsuz bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaşadıkları şokun etkisinden uzun süre çıkamayabilirler.
 • Kedilerin tüyleri ince yapılı olduğu için yıkama işleminden sonra çok iyi kurulamak gerekir. Havlu ile üstün körü yapılmış bir kurulama kılların dip kısımlarının ıslak kalmasına sebep olabilir. Islak kalmaları da hastalanmalarına yol açabilir. Kurulama işlemini fön makinesi ile yapmayı tercih ettiğinizde de fön makinesinden çıkan ses kedinizi korkutabilir. Bu durumda yine onları strese sokacaktır.
 • Yıkama esnasında kedinizin çıkaracağı zorluklar sebebiyle bir an önce yıkama işlemini sonlandırmak isteyebilirsiniz. Bu durumda vücudunda şampuan kalıntısı kalabilir ya da kıllarına sinen şampuan kokusunu yalayarak yok etmek isteyebilirler. Sonuç olarak kıllarında kalan şampuanı yaladıklarında zehirlenebilirler ya da kıllarına sinen şampuan kokusunu çıkarabilmek için sürekli kendilerini yalayabilirler. Dillerinde bulunan papillaların yapısından da bahsettiğimiz gibi sürekli kendilerini yalamalarının bir neticesi olarak kılları dökülmeye başlayabilir hatta yalama işlemini inatla devam ettirmeleri halinde derilerini yaralayacak kadar durum ciddileşebilir.
 • Dikkatle yıkanmaması durumunda su ve şampuanın göz, burun ve kulaklara kaçma riski vardır. Bu durum geri dönüşü olmayan hasarlarla sonuçlanabilir.

 

2 thoughts on “Kediler Yıkanır Mı?

 • 22 Aralık 2020 tarihinde, saat 22:53
  Permalink

  merhabalar,kediler yikanmalimi baslikli makalenizi okudum ancak sokaktan sahiplendigim bir kedim var ve cok fena kokuyor onun temizligini nasil saglayabilirim yardimci olursaniz sevinirim

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir