Kedi ve Köpeklerde Kusma İle Regürgitasyon Arasındaki Farklar

Kedi ve Köpeklerde Kusma İle Regürgitasyon Arasındaki Farklar

Kedi ve Köpeklerde Kusma İle Regürgitasyon Arasındaki Farklar Tüm canlılarda meydana gelen hastalıklar, belirli semptomlar ile ortaya çıkmaktadır. Bu semptomlar bizlere hastalığın ne olduğuna dair ipucu yürütmemiz açısından yardımcı olur. Kedi ve köpeklerde kusma ve regürgitasyon vakaları bazen birbiri ile karıştırılmakta ve hasta sahiplerinde tedirginlik yaratmaktadır. Dolayısıyla bugünkü yazımızda kedi ve köpek sahipleri için kusma ile regürgitasyonun birbirinden nasıl ayrıldığını anlatmaya çalışacağız.

Kusma (Emezis) Nedir?

Kusma, mide ve ince bağırsağın üst kısımlarındaki içeriğin, karında bulunan kaslar ve diyaframın kasılması neticesinde ağızdan uzaklaştırılma durumudur. Kusma eylemi gerçekleştirilmeden önce bulantı durumu söz konusudur. Midede meydana gelen bulantı ve takiben gerçekleşen kusmaya emezis adı verilmektedir.

Regürgitasyon Nedir?

Regürgitasyon, mide içeriğinin, kusma olmaksızın ağza geri gelmesidir.

Kusma ile Regürgitasyon Arasındaki Farklar

 1. Regürgitasyon bazı istisnalar hariç, genellikle gıda alımını takiben ya da gıda alımı gerçekleşir gerçekleşmez ortaya çıkar. Kusma ise gıda alımını takiben ya da herhangi bir zamanda meydana gelebilir.
 2. Regürgitasyonda çıkan içerik genellikle salya ile kaplıdır ve henüz sindirilmemiş gıda mevcuttur. Kusmada ise içeriğin içerisinde sindirilmemiş ve sindirilmiş pek çok farklı gıda görünümü olabilir. Aynı zamanda içerikte koyu renkli kan varlığı ya da safra varlığı rahatsızlığın mide kökenli olduğuna işaret etmektedir.
 3. Regürgitasyon gerçekleşmeden önce prodromal faz adı verilen bulantı ve salya artışı evresi gözlenmez. Kusmada bulantı vardır ve kusmadan önce salya artışı gözlenir.
 4. Regürgitasyonda genel olarak karın kaslarında kasılmalar gözlemlenmezken kusmada karın kaslarında kasılmalar ve öğürme şekillenir.
 5. Aspirasyon pneumonisi (ağza gelen içeriğin akciğerlere kaçması) riski regürgitasyon olgularında daha yüksekken, kusma vakalarında içeriğin akciğere aspire edilmesi regürgitasyona nazaran daha orta seviyede risklidir.

 

 

2 thoughts on “Kedi ve Köpeklerde Kusma İle Regürgitasyon Arasındaki Farklar

 • 28 Aralık 2020 tarihinde, saat 21:19
  Permalink

  Yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum .Benim de 9 tane kedim var faydalı bilgiler paylaşıyorsunuz. Kaleminize sağlık . Teşekkürler 👏

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir