Japon Balığı Bakımı

Japon Balığı Bakımı

Japon Balığı Bakımı. Japon balıkları (Gold Fish) uzun yıllardır insanlar tarafından en çok beslenen su canlılarındandır. Gerek görünüşünün oldukça sevimli olması, gerek bakımının kolay olması gerekse de oldukça dayanık olmaları onları cazip kılan özelliklerindendir. Su şartlarına olan toleransları diğer su canlılarının su şartlarına olan toleranslarına oranla daha fazladır. Yaşam süreleri ortalama 10-20 yıl kadardır. Hareketli bir türdür ve akvaryumdaki hareketlilikleri hayvan severleri fazlasıyla mutlu etmeye yetmektedir. Kış aylarının başlaması ile birlikte pek çok tür hastalanıp ölürken, japon balıkları soğuk su şartlarına karşı gayet dayanıklıdır.

Japon Balığı Bakımı

Japon Balığı Tarihçe

Japon balıkları sazangiller familyasındandır. Ülkemizde japon balığı olarak adlandırılmalarına rağmen dünya genelinde ‘Gold Fish’ yani altın balığı olarak bilinirler. Kökenleri Çin’de kaydedilen verilere göre M.S. 2. yüzyıldan beri bilinen bir türdür. Akvaryumda beslenen balık türlerine nazaran kökenleri çok daha eskiye dayanmaktadır demek mümkündür.

Japon Balığı Cinsiyet Ayrımı

Japon balıklarında cinsiyet ayrımı internetten verilen bilgiler kadar basit değildir. Japon balıklarında net bir cinsiyet ayrımı yapılabilmesi için erkeklerin dişiyi kovalama davranışının takip edilmesi gerekir. Morfolojik olarak cinsiyet ayrımı yapıldığında %100 doğru sonuç vermeyebilir. Morfolojik olarak cinsiyet ayrımı yapılmak isteniyorsa da erkeklerde dişilere oranla kuyruk yapısında biraz daha uzunluk fazlalığı göze çarpar. Dişilerin karınları daha şiş olarak tarif edilmektedir ancak karın şişliği tek başına bir kriter olarak kabul edilemez. Çünkü japon balıkları oldukça obur canlılardır ve beslenmelerine özen gösterilmeyen japon balıklarında sık sık kabızlık problemi yaşanmaktadır. Dolayısıyla kabız bir japon balığına cinsiyet ayrımında dişi diyerek hata yapabilirsiniz.

Bahsettiğimiz gibi kesin bir cinsiyet ayrımı yapmak istiyorsanız çiftleşme davranışlarını gözlemlemeniz gerekmektedir. Erkek japon balıkları, çiftleşmeye hazır bir dişiyi sürekli kovalarlar ve bu kovalama esnasında dişide yumurtlama, erkeklerde de yumurtaları dölleme faaliyeti gerçekleşir. Bu şekilde balıklarınızın cinsiyetine net bir şekilde karar verebilirsiniz.

Japon Balığı Ne Yer

Japon balıkları hem otçul hem de etçil gıdaları tercih eden canlılardır. Hali hazırda japon balıkları için üretilmiş pek çok hazır yem satılmaktadır. Bu yemleri saklarken nemlenmemesine, çok uzun süre saklamamaya dikkat etmelisiniz. Taze yem vermeye özen göstermelisiniz. Japon balıkları doyduklarını hissetmedikleri için verdiğiniz her yem tanesini tüketeceklerdir ve aç olduğunu düşünebilirsiniz. Bu yüzden fazla yemleme yapmamaya dikkat edin. Fazla yemleme yapmak balığa zarar verdiği kadar akvaryum suyunun dengesini de bozmaktadır. Hazır yemlerin haricinde aylık periyotlarda balığınıza haşlanmış bezelye ya da ıspanak yedirerek hem besin çeşitliliğini arttırmış olursunuz hem de fazla yemlemeye ya da kabızlığa bağlı karın şişliğini ortadan kaldırmış olursunuz.

Japon Balığı Akvaryum Özellikleri

Japon balıkları diğer balıklara nazaran oksijen seviyesinin azalmasına, su sıcaklığı değişimlerine ve suyun kimyasının değişimine daha toleranslı balıklar olduğu için fanusta da yaşayabilen canlılardır. Dolayısıyla pek çok hayvan sever japon balıklarının fanusta da gayet mutlu olduklarını düşünürler ancak bu çok yanlış bir davranıştır. Bir canlının kötü şartlarda yaşayabiliyor olması, o canlının yaşam ortamının o olduğu anlamına gelmez. Japon balıklarımızı fanuslarda beslemekten mümkün olduğunda kaçınalım, besleyenleri de bu konuda uyarmayı ihmal etmeyelim. Japon balıklarımızı minimum 40 litrelik akvaryumlarda beslemek hem onların mutluluğu açısından hem de doğal yaşamlarına en yakın değerleri sağlamak açısından son derece önemlidir. Akvaryumun filtrasyonu ve havalandırması da gerekli ekipmanlar ile sağlanmalıdır. Tercihe göre akvaryuma canlı bitkiler ilave etmek japon balığınızın refah seviyesini yükseltecektir.

Akvaryum tabanına büyük taneli kumlar koymaktan kaçının. Japon balıkları ağızlarına tabandan kum alıp tükürme davranışı sergilerler ve bu kum tanelerinin büyük yapılı olması tıkanmalara, ölümlere yol açabilir. Akvaryum içerisine kimyasal salınım yapabilecek materyaller koymaktan kaçının. Plastik, metal, misket gibi nesneleri akvaryumunuzdan uzak tutmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir