Canlı Doğuran Balıklar

Canlı Doğuran Balıklar

Canlı Doğuran Balıklar Su Canlıları besleyen hobicilerin, hobiye ilk başladıkları zamanlarda kolay üreyen, dayanıklı ve zahmetsiz balıkları tercih ettiği görülmektedir. Bu kriterler göz önünde bulundurulduğunda da canlı doğuran balık türleri hobiciler için oldukça cazip türler olmaktadır. Tam olarak canlı doğum şeklinde tanımlanmasa da canlı doğum gibi görünmesinden dolayı bu şekilde adlandırılmıştır. Canlı doğuran balıklar çok hızlı üreme yeteneğine sahiptir ve akvaryum şartlarına da oldukça dayanıklıdır. Peki canlı doğum yapan balık türleri nelerdir? Canlı doğum yapan balıklar aslında birer memeli midir? Tüm soruların cevabı makalemizde…

Canlı Doğuran Balık Türleri

Canlı doğuran balık türleri denildiğinde akıllara ilk olarak lepistes gelse de lepistes dışında canlı doğum yapan başka balık türleri de mevcuttur. Canlı renkleri ile akvaryumların vazgeçilmezi olan canlı doğuran balık türleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Lepistes Balığı
  • Moli Balığı
  • Kılıçkuyruk Balığı
  • Plati Balığı
  • Endler Balığı
  • Velifera Balığı

Lepistes Balığı

Bilimsel adı Poecilia reticulata‘dır. Ülkemizde lepistes olarak adlandırılmaktadır. Dünya genelinde Guppy Fish olarak bilinir.

Üreme Yeteneği: 3-4 aylık yaşta üreme olgunluğuna erişirler. Doğum sayısı ve çevresel faktörlere bağlı olarak tek seferde 5-100 arası yavru vermektedir. Gebelik süreleri çevresel şartlara bağlı olarak değişmektedir ve ortalama 1 aydır.

Lepistes Balığı üretmek hakkında daha detaylı bilgiye Lepistes Balığı Üretimi makalemizden ulaşabilirsiniz.

Hamile Lepistes balığı

Moli Balığı

Akvaryumda beslenen moli ırkları arasında oldukça ilginç görünüme sahip moliler mevcuttur. Balon moli, platin moli, siyah moli, ay moli gibi popüler ırkları mevcuttur.

Üreme Yeteneği: Moli balıklarında gebelik süresi diğer canlı doğuranlarda olduğu gibi çevresel şartların yumurta gelişimine etkisinden dolayı değişkenlik göstermektedir ve ortalama 30 gün civarında bir gebelik süreleri mevcuttur. Doğum sayısı ve çevresel şartlara bağlı olarak ortalama 10-50 arasında yavru vermektedir.

Beyaz Moli

Kılıçkuyruk Balığı

Kılıçkuyruk balıkları bilimsel olarak Xiphophorus helleri olarak adlandırılmaktadır. Erkeklerinin kuyrukları uzadıkça sivrilen bir yapıya sahip olduğu için kılıca benzetilmiştir ve bu yüzden kılıçkuyruk olarak adlandırılmıştır.

Üreme Yeteneği: Diğer canlı doğuranlarda olduğu gibi çevresel şartlar yumurta gelişimine doğrudan etkilidir ve gebelik sürecine ortalama 35 gün diyebiliriz. Bir doğumda ortalama 10-50 arası yavru vermektedir.

Erkek Kılıçkuyruk

Plati Balığı

Plati balıkları bilimsel olarak Xiphophorus maculatus olarak adlandırılmaktadır. Renk olarak kılıçkuyruklara çok benzerler ancak erkeklerinin kuyrukları kılıçkuyrukların erkeklerinin kuyrukları gibi uzadıkça sivrilmez.

Üreme Yeteneği: Çevresel şartlara bağlı olarak gebelik süreleri ortalama 30 gündür. Bir doğumda ortalama 10-40 arası yavru vermektedirler.

Canlı Doğuran Balıklar

Velifera Balığı

Veliferalar görünüş itibariyle moli balıklarına çok benzerler. Bilimsel olarak Poecilia velifera şeklinde adlandırılmaktadır. Moli balıklarının yakın akrabalarıdır. Üst yüzgeçleri molilere oranla oldukça uzundur. Canlı doğuranlar içerisinde tank hacmine en çok ihtiyaç duyan iri bir türdür.

Üreme Yeteneği: Veliferalarda gebelik süresi diğer canlı doğuranlara nazaran daha uzundur. Ortalama 2 aylık bir gebelik süreleri vardır ve gebeliğin sonunda ortalama 5-50 arası yavru dünyaya getirilirler.

Canlı Doğuran Balıklar

Endler Balığı

Endler balıkları bilimsel olarak Poecilia wingei olarak adlandırılmaktadır. Lepistes balıkları ile oldukça fazla benzerlikleri bulunur. Aynı zamanda aynı habitatı paylaşmaktadırlar. Bulundukları habitatta endlerler 27 derecelik su sıcaklığında, lepistesler 25 derecelik nispeten daha serin bölgeleri tercih etmektedir.

Üreme Yeteneği: Üremeleri de lepisteslere çok fazla benzemektedir. Yaşadıkları bölgede lepisteslere nazaran daha sıcak suyu tercih ettikleri için yumurta gelişimi de bu düzeyde etkileneceği için lepisteslere göre daha sıcak suda daha hızlı yavru gelişimi görülür.

Canlı Doğuranlarda Doğum Nasıl Olur

Canlı doğuran balıkların canlı doğuran olarak adlandırılmasının temelinde doğan yavruların direk hareketli olarak çıkması vardır. Aslında memelilerde olduğu gibi tam bir canlı doğum söz konusu değildir. Anne karnında gelişen yumurtaların içerde döllenmesi, içerde gelişmesi ve tam doğum esnasında yavruların keseden çıkarak hareket etmesi durumu söz konusudur. Bu nedenle akvaristler arasında bu doğum şekli canlı doğum olarak adlandırılmıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir