Arılarda Sonbahar Bakımı ve Kışa Hazırlık

Arılarda Sonbahar Bakımı ve Kışa Hazırlık

Arılarda Sonbahar Bakımı ve Kışa Hazırlık. Arıcılıkta sonbahar bakımının yapılması ve kış sezonu için gerekli hazırlıkların tamamlanması, bir sonraki sezonun verimliliğini arttırmak açısından kritik öneme sahiptir. Sonbahar mevsimi ile birlikte bütün koloniler detaylı bir şekilde tek tek kontrol edilmelidir. Kolonide yaşlanmış, vasfını kaybetmiş, verimsiz analar varsa, verimi daha yüksek genç analar ile değişimi yapılmalıdır.

Koloni kontrolünün ardından kovan bakımı aşamasına geçilmelidir. Kovan kontrolünde boş çerçeveler çıkarılmalı, kovan uçuş deliği daraltılmalı ve arılar sıklaştırılmalıdır. Kolonide genç popülasyon üremesini teşvik etmek amacıyla sonbahar teşvik şurubu hazırlanmalıdır. Sonbahar teşvik şurubu hazırlarken 1/2 oranında su/şeker karışımı yapılır. Hazırladığımız koyu şurup sayesinde hem sonbahar teşvikini gerçekleştirmiş hem de arıların bu şurubu depolayarak kış ve ilkbahar stokunu yapmış oluruz.

Kovan bakım aşamasının tamamlanması ile birlikte zararlılarla mücadele aşamasına geçilmelidir. Kovanın hastalık ve parazit etkenleri ile mücadelesi bu dönemde oldukça önemlidir. Keza yavru sayısının azaldığı bu dönem ilaçlama işlemi için en uygun dönem olarak kabul edilir. İlaçlama işlemini gerçekleştirebilmek için yeterli tecrübeye de sahip olmanız gerekmektedir. İlaç seçiminde de veteriner hekiminize danışmanız ve bilindik markaların ruhsatlı ilaçlarını temin etmeniz gerekmektedir.

Sonbahar Bakımında Kovanlarda Bırakılacak Bal Miktarı

Arılarınıza kış mevsimine hazırlarken kovanda onlara yetecek kadar bal ve polen bırakmanız hayati önem arz etmektedir. Arılar, kovana bırakılacak balı hem kış aylarında besin maddesi olarak kullanacaklar hem de ilkbaharda çiçekler açana dek yavru arıları besleyecekler.

Kışın havaların daha da soğuması ile birlikte arılar çerçevenin ortasında kümelenip kış salkımı adı verilen gruplar oluştururlar ve sıcaklıkların düşmeye devam etmesi ile bu salkımın büyüklüğünü arttırırlar. Bu dönemde kovandaki balın tüketimi oldukça azalır. Kovanda bırakılan balın esas tüketileceği dönem kışın sonlarında yavru bakımının arttığı dönemdir.

Bal stoğunuzun yeterli olmadığı durumlarda mutlaka kek adı verilen katı yem ile takviye yapılmalıdır.

Arılar İçin Kek Hazırlama

1 kısımlık bal 35-40 santigrat dereceye kadar ısıtılır. Sonrasında 3 kısımlık pudra ilave edilir. Pudra ile bal iyice karıştırılarak elde edilen karışım 1 kg’lık poşetler halinde hazırlanır. Poşetlerin alt tarafları kesilmek suretiyle çerçevelerin üzerine yerleştirilir. Kek hazırlarken dikkat edilmesi gereken husus çerçeveye yerletirildiğinde akmayacak kıvama getirilmesidir. Özellikle kovan iç ısısında meydana gelecek ufak artışlarda kekin arıların üzerine akmaması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir